• Home
  • La Liga
  • Reali Madridi do ta bëjë Mbappen legjendë; zbulohet skenari që “trullosi” yllin francez

Reali Madridi do ta bëjë Mbappen legjendë; zbulohet skenari që “trullosi” yllin francez

“La Repubblica” analizon situatën e Kylian Mbappe, i gatshëm për të sfiduar të ardhmen e tij, pikërisht Real Madridin, me fanellën e PSG. “Los Blancos” janë kundërshtarë dhe tundim, fat dhe destinacion për 23-vjeçarin francez, kampion bote më 2018, por në Spanjë ekziston besimi i fortë se bashkëpunimi do të kurorëzohet në verë.

Familja e Mbappe nuk ka kërkuar asnjëherë menaxher, aspekti i vështirë i përballjes me të është se duhen argumente të qarta, jo vetëm paratë. Sidoqoftë, Reali e ka gjetur çelësin. Florentino Perez i ofroi atij mundësinë për t’u bërë legjendë, një ofertë që PSG nuk mund ta përballojë.

Blerja e Kylian Mbappe gjatë verës së ardhshme, tashmë e përcaktuar praktikisht, mund të jetë fillimi i një epoke të re për Real Madridin. Nëse klubi aktualisht është i pari në La Liga dhe duhet të takohet me Paris Saint Germain në 1/16 të Champions League, grupi i bardhë duhet të rinovohet në disa pjesë.

Ka shumë lojtarë “të skaduar” si Marcelo, Bale dhe Isco, por edhe nga ata që tashmë duken jashtë projektit, si Hazard, Jovic dhe Dani Ceballos, të cilët ndoshta sezonin e ardhshëm do të shkojnë te Betisi në Seville.

Cristiano Ronaldo i ri? Mund të ishte blerja më e shtrenjtë në historinë e Real Madridit, Mbappé, por Paris Saint Germain ka vendosur të refuzojë. Është sigurisht një epokë ndryshe nga ardhja e numrit 7 prej Manchester United.

Në atë kohë ishte më shumë se një dekadë që një fitore nuk arriti, shpesh duke u eliminuar në 1/16, madje edhe kundër kundërshtarëve që nuk ishin tamam të pamundur për t’u mposhtur. Evolucioni i formacionit të bardhë e ndihmoi portugezin të bëhej simboli i tij, por në mes të Modric dhe Kroos, ose të Casemiro, Sergio Ramos, Carvajal dhe Marcelo.

Pra, nëse është e vërtetë që Mbappé do të ishte një blerje e jashtëzakonshme, do të ketë ende nevojë për rinovim të grupit të bardhë.

 

 

Leave A Comment