• Home
  • La Liga
  • MBAPPE TE REAL | Jemi gati te firmat: detajet e fundit dhe prapaskena e marrëveshjes. PSG tani mendon për pasuesin

MBAPPE TE REAL | Jemi gati te firmat: detajet e fundit dhe prapaskena e marrëveshjes. PSG tani mendon për pasuesin

Kylian Mbappé ka gjetur marrëveshjen dhe do të bëhet një lojtar i ri i Real Madridit verën e ardhshme. Pas ofertave të gushtit të kaluar, me djalin e artë francez që donte të përshëndeste Paris Saint Germain, Florentino Perez ka “zbritur” në fushë që nga dhjetori i kaluar për të gjetur një marrëveshje me lojtarin dhe me familjen që kujdeset për interesat e tij.

Burime pranë Blancos flasin për një kontratë të nënshkruar disa javë më parë, në ditën e parë të negociatave të hapura për ata qe kane kontratat me skadence ne qershor, për te mundur ankandin e veres.

Ideja e Real Madridit, gjithsesi, ishte të mbante të fshehtë marrëveshjen të paktën për aq kohë sa ekzistonte mundësia e një shorti në Champions League perballe PSG, nje ide më pas certifikuar me shortin e Nyonit.

Në fakt Mbappé do të zërë vendin e liruar nga Cristiano Ronaldo në idealin e Real Madridit, duke marrë një pagë të përafërt me atë të portugezit në momentin e lamtumirës së tij nga Casa Blanca.

Ekonomikisht flitet për një pagë pak më shumë se 25 milionë euro, duke arritur ne 30 milionë euro vitin e fundit. Kohëzgjatja do të jetë pesë vjet, deri më 30 qershor 2027. Babai i Kylian dëshironte absolutisht ta shihte djalin e tij të luante me fanellën e klubit më prestigjioz në botë.

Përqindje në bluza?
Në mundje dore ishte bonusi dhe komisioni për nënshkrimin, ende i panjohur, por që duhet të jetë më shumë se një vit rroge (te 40 milionë eurot). Por është një kosto e vlerësuar dhe që Perez e dinte saktësisht se duhej të përballonte.

Nuk është problem, pasi një vit më parë do te duheshin 180 milionë euro shpenzime per kartonin – përqindjet për prokurën janë rreth 10%, zakonisht, pra 18 – dhe për rrjedhojë ishte një marrëveshje mbi 200 milionë euro.

Në takimin e parë, familja Mbappe do të kërkonte edhe një përqindje të bluzave të shitura, me një përgjigje shumë të thatë nga presidenti Perez, duke mos dashur të pajtohej me asgjë. Jo keq: Mbappé do të ngjitet në podiumin e lojtarëve më të paguar në botë, së bashku me Messin dhe Neymar!

Kush do të zëvendësojë Kylian Mbappé te Paris Saint Germain?

Marrëveshja me Real Madridin tashmë është mbyllur dhe në javët e ardhshme PSG-ja gjithashtu do të duhet të lëvizë në merkato për ta zëvendësuar atë përfundimisht. Megjithatë, nuk është e mundur të mendosh për goditje normale, pasi humbja e Mbappé – në zero – është një goditje e keqe, teknikisht por edhe sportivisht.

Prandaj do të duhet një blerje e madhe: Neymar ka rinovuar së fundmi kontratën e tij dhe do të jetë mbuluesi, ndërsa Messi do të jetë vetëm një vit nga skadimi dhe deri më tani nuk ka shkëlqyer.

Tashmë këtë dimër, parisienët kishin gjetur një projekt-marrëveshje për sulmuesin e Barcelonës Denbele, i cili për disa vite refuzoi të gjitha mundësitë për të rinovuar me blaugranat.

Transferimi i tij duket se do të shtyhet vetëm për në qershor, sepse Dembelese i pëlqen destinacioni dhe do të ishte një lëvizje ideale: zëvendësimi i një sulmuesi francez me një tjetër, edhe pse jo një yll i të njëjtit përmasa, është ende një kombëtare, ndoshta duke filluar sezonet e ardhshme.

Dhe më pas është ideja e Pogba-s, e cila në fakt nuk është thjesht një ide, por tashmë është një negociatë që ka nisur që nga korriku i kaluar, para ardhjes së Lionel Messit në Paris.

Po sikur Haaland?
Cili është fati për sulmuesin e Borussia Dortmundit? Ka një klauzolë per prishje kontrate prej 75 milionë eurosh këtë verë, radha tashmë është shtuar, me vetë Real Madridin, por edhe Barcelonën. Parisi është një nga destinacionet e preferuara për futbollistin, por edhe për agjentin Mino Raiola, i cili tashmë coi Donnarumma sezonin e kaluar.

Haaland do të zgjedhë opsionin më të mirë, por në kërcimin me pikë do të ishte edhe Robert Lewandowski. Pra, pothuajse me siguri, përveç Dembeles do të ketë një numër të madh nëntë. PSG, duke humbur Mbappé, do të duhet të ndërhyjë për të mbajtur markën e tyre si një ekip planetar, i ndërtuar vitet e fundit.

Leave A Comment