• Home
  • La Liga
  • Mbappe si Cristiano Ronaldo i ri; por jo i vetmi përforcim te Real Madridi

Mbappe si Cristiano Ronaldo i ri; por jo i vetmi përforcim te Real Madridi

Blerja e Kylian Mbappe gjatë verës së ardhshme, tashmë e përcaktuar praktikisht, mund të jetë fillimi i një epoke të re për Real Madridin. Nëse klubi aktualisht është i pari në La Liga dhe duhet të takohet me Paris Saint Germain në 1/16 të Champions League, grupi i bardhë duhet të rinovohet në disa pjesë.

Ka shumë lojtarë “të skaduar” si Marcelo, Bale dhe Isco, por edhe nga ata që tashmë duken jashtë projektit, si Hazard, Jovic dhe Dani Ceballos, të cilët ndoshta sezonin e ardhshëm do të shkojnë te Betisi në Seville.

Cristiano Ronaldo i ri? Mund të ishte blerja më e shtrenjtë në historinë e Real Madridit, Mbappé, por Paris Saint Germain ka vendosur të refuzojë. Është sigurisht një epokë ndryshe nga ardhja e numrit 7 prej Manchester United.

Në atë kohë ishte më shumë se një dekadë që një fitore nuk arriti, shpesh duke u eliminuar në 1/16, madje edhe kundër kundërshtarëve që nuk ishin tamam të pamundur për t’u mposhtur. Evolucioni i formacionit të bardhë e ndihmoi portugezin të bëhej simboli i tij, por në mes të Modric dhe Kroos, ose të Casemiro, Sergio Ramos, Carvajal dhe Marcelo.

Pra, nëse është e vërtetë që Mbappé do të ishte një blerje e jashtëzakonshme, do të ketë ende nevojë për rinovim. Modric dhe Benzema do të shkojnë respektivisht drejt 37 dhe 35 vjeç (me skadimin e kontratave aktuale), Kroos tashmë kishte deklaruar se donte të tërhiqej në vitin 2023, në moshën 33-vjeçare, me skadimin e kontratës në fuqi me Real Madridin.

Hazard, Bale dhe Marcelo do të thonë lamtumirë. Prandaj, Mbappe nuk mund të mjaftojë për një ekip që dëshiron të inaugurojë “Bernabeun” e ri.

Leave A Comment