• Home
  • Futboll Bota
  • Klopp: Bravo Inter, por ja ku e fituam ndeshjen! Nuk pres dishezë në Anfield, ky lojtar zikaltër ishte fantastik

Klopp: Bravo Inter, por ja ku e fituam ndeshjen! Nuk pres dishezë në Anfield, ky lojtar zikaltër ishte fantastik

Liverpooli vuan, por në fund fiton 2-0 ndaj Interit në ndeshjen e parë të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve. Trajneri Jurgen Klopp, nga dhoma e shtypit në San Siro, komenton ndeshjen e mbrëmjes së sotme….

Si e lexoni lojën?
“Jam shumë i kënaqur, pa dyshim. Pas pak dhimbjesh u përpoqëm të luanim në qendër, pastaj modifikuam sërish dhe arritëm të ngjitemi mirë dhe të kemi ndikimin e duhur. Në fakt, në 20 minutat e fundit arritëm të shënonim dy herë. Në pjesën e parë nuk luajtëm mirë, pastaj u përmirësuam”.

Si e vlerësoni performancën e skuadrës në mbrojtje?
“Ne u mbrojtëm shumë mirë dhe duhej ta bënim, pa mbrojtje është e pamundur të fitosh ndeshje të tilla. Kundër sulmuesve të tyre duhej të jepnin maksimumin, Perisic na vuri në vështirësi, por në nivel mbrojtës dolëm shumë mirë. Ne investojmë shumë në lojtarë që dinë të mbrojne mirë”.

E prisnit një ndeshje të tillë?
“Po, ne gjithmonë e përgatisim çdo ndeshje në mënyrën më të mirë të mundshme, duke punuar intensivisht në departamentet individuale. Djemtë duhet të jenë të sigurt për atë që bëjnë”.

Kontributi i shumë të rinjve?
“Ne e dimë se është e rëndësishme që djemtë të luajnë këtë lloj lojërash. Duhet të jeni fleksibël dhe të dini se si të propozoni veten përpara. Ata të gjithë po punojnë në maksimumin e tyre, kanë pasur shanse të mira dhe po luajnë së bashku me disa prej lojtarëve. lojtarët më të mirë në Evropë”.

A është ndeshja e kthimit në Anfield nje disheze?
“Ndeshja e kthimit është ende shumë e rrezikshme, funksionon kështu në Champions League dhe me rivalë si Interi. Duhet ta përgatisim mirë, kemi një rezultat pozitiv por rruga nuk është e qetë. Duhet të jemi gati. Inter luajti mirë, mund ta them, sidomos në pjesën e parë bënë një ndeshje të mirë”.

I befasuar nga qëndrimi i Interit në fushë?
“Ata janë një ekip fizik, kanë eksperiencë, kur kanë shanse është sepse humbasim topin afër zonës. Ishte një lojë komplekse, nuk jam i befasuar nga ky Inter. Prisja diagonalet nga Perisic, ne e dinin se do të na shtypnin, por megjithatë, Interi e kishte të vështirë të thyente linjat tona.

Ne investuam shumë në këtë stil presioni dhe bëmë mirë kundër një ekipi të fortë si Interi”.

Leave A Comment