• Home
  • Tjera
  • “Eja, të presim…” Kontakt telefonik me ish-mbrojtësin e Shqipërisë! Klubi i Superligës e fton pasi ka mbetur pa ekip

“Eja, të presim…” Kontakt telefonik me ish-mbrojtësin e Shqipërisë! Klubi i Superligës e fton pasi ka mbetur pa ekip

Dikur udhehiqte mbrojtjen e Shqiperise bashke me Lorik Canen dhe sigurisht qe ishte tandemi me i forte qe kemi pasur ne keto dekadat e fundit, ai qe na dha mundesi edhe te shihnim kombetaren kuqezi ne nje kampionat europian, ne France 2016.

Po flasim per Mërgim Mavraj është lojtar i lirë, pasi i ka përfunduar kontrata me Turkgucu Munich, skuader e kategorise se trete gjermane. Qendërmbrojtësi, i cili ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit te kombëtarja dhe ka luajtur disa sezone në Bundesliga, ka marrë një propozim nga Superiorja.

Panorama Sport shkruan se Partizani i ka bërë një propozim qendërmbrojtësit, i cili tani është 36 vjeç dhe mund të mendojë edhe pensionimin. Trajneri Giovanni Colella e ka thënë se pret vetëm një qendërmbrojtës dhe në kampin e kuq e presin një përgjigje nga Mavraj, pasi ndryshe duhet të shohin për opsione të tjera.

Ai fillon të luajë për Darmstadt, skuadrën Regionalliga, ligën e tretë gjermane, deri në sezonin 2006-2007, duke grumbulluar 38 paraqitje dhe 2 gola. Ne vitin 2007 ai u ble nga Bochum për 350,000 euro, një ekip militant në Bundesligë, ku qëndroi për katër sezone, deri në janar 2011, duke shënuar 65 paraqitje dhe një gol në Bundesligë, plus 2 paraqitje të tjera në Kupën e Gjermanisë.

Në janar 2011, ai u transferua në Greuther Fürth për një shumë afër 200,000 €, një ekip militant në atë kohë në Zweite Liga, liga e dytë gjermane, me të cilën nënshkroi një kontratë 3 vjet e gjysmë që skadon më 30 qershor 2014. Luajti per dy sezone në Zweite Liga, në 2012 ai fiton promovimin në Bundesligë si i pari në renditje dhe duke luajtur në sezonin pasues në Bundesligë 2012-2013 në 32 raste, duke e mbyllur megjithatë sezonin me rënie si ekip. i fundit i klasifikuar në Zweite Liga.

Në sezonin 2013-2014 ai arriti të pushtojë vendin e 3-të në renditje me skuadrën, me mundësi të luajë për t’u ngjitur në play-off kundër Hamburgut, i treti i fundit në Bundesligë, një play-off i cili, megjithatë, në fundi nuk i jep promovimin, por që i detyron në një tjetër sezon në Zweite Liga.

Pasi u bë një nga lojtarët më të rëndësishëm, një nga shtyllat e skuadrës, ai ishte edhe kapiteni i Greuther Fürth në sezonin 2012-2013. Më 22 maj 2014, Këlni, i sapo promovuar në Bundesligë, njoftoi transferimin e tij të lirë, duke nënshkruar një kontratë trevjeçare që skadon më 30 qershor 2017. Ai bëri debutimin e tij në ligë më 18 tetor 2014 kundër Borussia Dortmundit, një ndeshje që përfundoi me fitoren e Këlnit 2-1.

Hamburg dhe Aris Selanik – Më 1 janar 2017, ai u ble plotësisht nga Hamburgu për 1.8 milionë euro dhe nënshkroi një kontratë 2-vjeçare e gjysmë që skadon më 30 qershor 2019. Më 18 korrik 2018 ai ndërpreu kontratën e tij që e lidhte me Hamburgun për shkak të disa keqkuptimeve me trajnerin. Më 14 shtator 2018 ai nënshkruan një kontratë dyvjeçare me skuadrën greke të Aris Selanikut. Me pas, rikthimi ne Gjermani, Ingolstad, Greuther Furth dhe Turkgucu…

Leave A Comment