• Home
  • La Liga
  • E PABESUESHME | Duhet dalë nga kriza, Barcelona ndryshon emrin e stadiumit në këmbim të 280 mln eurosh!

E PABESUESHME | Duhet dalë nga kriza, Barcelona ndryshon emrin e stadiumit në këmbim të 280 mln eurosh!

Barcelona rikthehet për të parë sërish yjet. Dhe mbi ato muzikore ajo ndërton të ardhmen e saj duke pasur parasysh marrëveshjen e arritur me gjigantin e muzikës online, Spotify, platforma suedeze e lindur në 2006 dhe e cila është lider i padiskutueshëm në shërbimin e transmetimit të muzikës sipas kërkesës.

Në fakt, konfirmimet përfundimtare për një kontratë të re ekonomike miliona dollarëshe për klubin e Laportas për tre vitet e ardhshme vijnë nga Spanja.

Presidenti aktual i Barcelonës e kishte bërë të ditur tashmë me ardhjen e Xavi-t, i cili kishte zënë vendin e Koeman-it dhe e kishte përsëritur duke sulmuar hapur paraardhësin e tij: tuneli për Barçën ka përfunduar dhe synimi është rikthimi i menjëhershëm i konkurrencës.

Gjiganti katalanas ishte ndër më të goditurit nga pandemia, ndikimi i së cilës shkatërroi llogaritë dhe bilancet, duke e zhytur atë në një krizë ekonomike të paprecedentë. Gjë që ka pasur gjithashtu pasoja të rënda në frontin sportiv, me Barcelonën që u zvogëlua papritur si në frontin evropian ashtu edhe në atë spanjoll.

Megjithatë, drita duket se është rindezur përballë një strategjie të re investimi afatshkurtër që përfshin gjithashtu rishikime të kontratave reklamuese për t’i dhënë krizës një sfungjer. Bilanci i fundit u mbyll me humbje mbresëlënëse që arritën në 480 milionë euro dhe një borxh total prej 1 miliard e 350 milionë eurosh.

Teksa presin të rifitojnë dukshmërinë e tyre në fushë dhe të rifillojnë fitoret në Barcelonë, tifozët festojnë si gol marrëveshjen mes klubit dhe Spotify, një kompani që tashmë kishte tentuar të hynte në futbollin ndërkombëtar në të kaluarën.

Lajmet që vijnë nga Spanja janë më se ngushëlluese: pas një negocimi që ka disa javë që vazhdon – kontakti i parë daton pak pas mesit të janarit, tani duket se gjithçka është më se e përvijuar për një marrëveshje financiare. më shumë se vendimtare për të ardhmen e kompanisë.

Shifrat për të cilat flitet në Spanjë janë të rëndësishme duke qenë se marrëveshja e re e sponsorizimit do të ishte 280 milionë euro për tre vitet e ardhshme, e cila do të nisë me kampionatin e ardhshëm dhe do të zgjasë deri në vintage 2024-2025.

Asgjë e krahasueshme me të ardhurat aktuale që merr klubi nga sponsorët aktualë: sot Barcelona merr 55 milionë nga Rakuten, 3.5 milionë nga Stanley për fanellat e ekipit të femrave dhe 10 milionë nga Beko.

Spotify do të shumëfishonte të ardhurat dhe do të bëhej sponsori kryesor për të gjitha aktivitetet sportive të klubit, në futbollin e meshkujve dhe femrave.

Tashmë gjithçka është në pritje të zyrtarizimit pasi drejtuesit e Spotify takuan ata të Barcelonës në Camp Nou për të përcaktuar detajet. Dhe stadiumi legjendar blaugrana, në marrëveshje, duhet të ndryshojë edhe emrin: fjala Spotify do të dalë përpara emrit historik, duke marrë përsipër të gjithë skenën.

Me gjithë respektin për nostalgjikët dhe puristët e futbollit të së shkuarës.

Leave A Comment