• Home
  • Seria A
  • Calhanoglu vazhdon me provokimet: “Interi luan Champions, por e di që aty te Milani edhe ata që më duan…”

Calhanoglu vazhdon me provokimet: “Interi luan Champions, por e di që aty te Milani edhe ata që më duan…”

Interi pritet nesër nga një ndeshje me rëndësi ndërkombëtare. Nerazzurrët do të luajnë me Liverpoolin në San Siro në ndeshjen e parë të raundit me eliminim direkt të Champions League (faza e 1/16-ve)

Mes protagonistëve të ndeshjes së Champions sigurisht që do të jetë edhe Hakan Calhanoglu. Ish-numri 10 i Milan zgjodhi të bashkohej me rivalët e Interit verën e kaluar pasi kontrata e tij me kuqezinjtë skadoi. Prandaj, plejmakeri u kontestua gjerësisht nga tifozët kuqezi dhe vazhdon te konsiderohet si nje tradhtar, edhe pse ne dy derbe deri tani nuk ka mundur te fitoje ndaj ish-ekipit…

Në konferencën e sotme për shtyp, Calhanoglu është nën presion edhe një herë për skuadrën e tij të vjetër. Sipas tij, turku do të kishte ende shumë marrëdhënie pozitive brenda Milanit, por mjedisi kuqezi nuk mendon njësoj…

Calhanoglu u pyet nëse do të bëjnë tifo për të dhe për Interin nesër te Milani: “Kam ende shumë miq te Milani, por mendoj se ata nuk do të bëjnë tifo për Inter nesër. Sinqerisht nuk më intereson, jam i përqendruar te ekipi im dhe objektivat tona. Dua të shkoj në çerekfinale, është një objektiv i rëndësishëm”.

Klasa e vitit 1994, i lindur në Gjermani, por me pasaportë turke, sigurisht që nuk i ka lehtësuar marrëdhëniet e mira me publikun e Milanit. Në derbin e ndeshjes së parë, ai i bëri njerëzit të diskutojnë për ngazëllimin e tij nën kurbën e kuqezinjve me duart pas veshëve, si për të provokuar ish-tifozët e tij që e kishin sharë deri në atë moment.

Calhanoglu nuk ka luajtur asnjëherë në Champions League me fanellën e Milanit, por ka marrë pjesë vetëm në disa edicione të Europa League me fanellën e kuqezinjve. Turku kishte bërë tashmë debutimin e tij në kompeticionin më të mirë evropian në kohën e Bayer Leverkusen, duke arritur në çerekfinale në vitin 2015.

Skuadra e tij përfundoi e eliminuar nga Atletico Madrid.

“Me Realin luajtëm mirë në shtëpi dhe në Bernabeu – vazhdoi turku – por nuk sollëm asgjë në shtëpi. Këtu duhet të përmirësohemi”

Nesër në mbrëmje, pa Barella-n, Calhanoglu do të duhet të japë edhe më shumë kontributin e tij në një sezon në të cilin tashmë ka mahnitur me intensitet dhe personalitet:

“Interi ka një mentalitet të madh, një mentalitet fitues. Unë jam rritur këtu edhe falë trajnerit. Unë luaj në një rol tjetër por ndihem shumë mirë. Pastaj duhet të bëj më të mirën për të qëndruar në nivele të caktuara ose për t’u përmirësuar. Sigurisht që jam rritur nga pikëpamja taktike dhe gjithashtu teknike, mësoj shumë nga shokët e skuadrës dhe nga trajneri dhe atë që mësoj çdo ditë përpiqem ta vendos në fushë”.

Leave A Comment