• Home
  • Futboll Bota
  • ZËRA NGA ANGLIA | Top klub i Premier do xhevahirin e Milanit! Fjalia e tij sot entuziazmon tifozerinë kuqezi (VIDEO)

ZËRA NGA ANGLIA | Top klub i Premier do xhevahirin e Milanit! Fjalia e tij sot entuziazmon tifozerinë kuqezi (VIDEO)

Sezoni aktual për Milanin do të konsiderohet përfundimisht pozitiv, pavarësisht se si do të përfundojë në të vërtetë. Kuqezinjtë janë konfirmuar në nivelet e vitit të kaluar dhe projekti i rritjes vazhdon…

Lamtumirat e disa lojtarëve të rëndësishëm verën e kaluar nuk peshuan shumë dhe ishin një mundësi për të parë në punë protagonistë të rinj që ia dolën shumë mirë me fanellën e Djallit, si Maignan dhe Giroud. Por jo vetëm kaq: këtë vit Milani gjithashtu pa disa lojtarë që ishin tashmë në skuadër në vitet e kaluara të shpërthejnë për mirë dhe që tani kanë gjetur pjekurinë e tyre përfundimtare.

Një prej tyre është padyshim Rafael Leao. Talenti portugez kishte ardhur nga Lille tre vite më parë për një shumë të konsiderueshme dhe deri më tani nuk ishte shprehur ende në një nivel të lartë, edhe pse shfaqi potencial të madh.

Puna e Stefano Piolit për të, por edhe shembulli i një veterani si Ibrahimovic, kanë ndikuar shumë në rritjen e tij dhe klasi i ’99-ës është vendosur si protagonist absolut këtë vit.

Kundër Sampdorias, sulmuesi i Milan shënoi golin e tij të dhjetë të sezonit, në atë që është sezoni i tij më i mirë i karrierës së tij te Djalli. Niveli i paraqitjeve të tij eshte vene re edhe nga klube te Premier League si pikërisht Arsenali. Gunners e kanë lënë Aubameyang të shkojë te Barcelona dhe tani po kërkojnë një sulmues për ta zëvendësuar atë. Sipas raportimeve të “Sun”, trajneri Mikel Arteta ka refuzuar propozimin e shkëmbimit të PSG-së mes gabonezit dhe argjentinasit Mauro Icardi. Lacazette dhe Nketiah gjithashtu skadojnë dhe klubi shikon përreth për repartin e sulmit.

Nga ana tjetër, gazeta angleze pohon se klubi londinez ka vënë syrin te Leao dhe është duke shtyre për blerjen e 22-vjeçarit. Më pas raportohet se lojtari do të intrigohej nga perspektiva e një transferimi në Angli. Milani është në diskutime për rinovimin me Leaon dhe nuk duket absolutisht i gatshëm ta lërë të largohet talenti i ri, ndaj do të shohim nëse mospërfillja e Sun do të konfirmohet…

Është gjithnjë e më shumë Rafa-mania në Milano, te kuqezinjtë. Leao ka pushtuar plotësisht tifozët, ndoshta duke arritur të gjejë atë vazhdimësi që deri më tani nuk e kishte lënë të performonte në të mirën e tij në të gjitha ndeshjet. Kjo është ajo që i ka munguar gjithmonë për të bërë kapërcimin përfundimtar në cilësi.

Portugezi ka ndryshuar, ai e ka kuptuar se çfarë kërkon Milani prej tij dhe çfarë mund t’i japë ai Milanit. Dhe më pas, ta shohësh atë duke luajtur me atë buzëqeshje thuajse spontane që e nxjerr në pah sa herë që prek topin është thjesht fantastike. Leao i këtij viti përfshiu aq shumë në zemër të brohoritjeve sa Curva Sud krijoi një kor të dedikuar tërësisht atij.

Kush e di se çfarë emocioni është për të që shpesh dëgjon të bërtasë emrin e tij gjatë një ndeshjeje në San Siro.
Në ndeshjen e fundit të luajtur në Meazza ndaj Sampdorias, Leao festoi në rastin më të mirë 100 paraqitjet e tij me fanellën e Milanit duke firmosur golin që vendosi ndeshjen.

Një gol që ai e krijoi vetë, falë ndihmës së çmuar të Maignan, është i vërtetë, por Rafa mundi ta shfrytëzonte maksimalisht me një përshpejtim të tij. Kur topi shtrihet dhe niset, ai bëhet i pathyeshëm.

Në stërvitjen e sotme për kuqezinjtë në qendrën sportive Milanello, Maldini dhe Massara kanë dashur të shpërblejnë Leaon për këtë moment historik të rëndësishëm përpara gjithë ekipit.

Këto janë fjalët e drejtorit sportiv Massara perpara grupit: “Jemi këtu për të shpërblyer Rafael Leaon, i cili festoi 100 paraqitjet e tij me Milanin të dielën e kaluar. Një rrugëtim i nisur më 25 gusht 2019 me rastin e Udinese-Milan, i cili u përfundua të dielën edhe me një gol të bukur. Me shpresën për të luajtur shumë të tjerë, urime Rafa!”.

Përgjigja e portugezit nuk vonoi dhe po çmend tifozët: “Faleminderit të gjithëve, jam shumë i lumtur që kam arritur këtë moment historik me këtë fanellë. Shpresoj së bashku me të gjithë ju të fitojmë diçka të rëndësishme këtë vit!”. Natyrisht, menjëherë pas kësaj filloi një duartrokitje e përgjithshme…

Leave A Comment