• Home
  • Premier League
  • United e ka pezulluar, tifozët i djegin fanelat, Nike prishi kontratën! Por ai fiton shifra të çmendura edhe në liri me kusht…

United e ka pezulluar, tifozët i djegin fanelat, Nike prishi kontratën! Por ai fiton shifra të çmendura edhe në liri me kusht…

I pezulluar nga Manchester United pasi u arrestua (u lirua me kusht) me akuzën e përdhunimit të fejuarës së tij, Mason Greenwood vazhdon të marrë pagën e tij pavarësisht se “nuk punon”.

Masa disiplinore e marrë nga klubi – e cila e pengoi atë të stërvitej me skuadrën apo të thirrej – u shkaktua menjëherë pas denoncimit dhe arrestimit, kur gruaja (Harriet Robson), kishte shpërndarë fotot, videon shokuese dhe audion e dhunës së pësuar.

Gjithçka doli në skandalin që pushtoi lojtarin, i cili tashmë do të duhet të mbrohet në gjykatë nga ato akuza shumë të rënda (sulm seksual dhe kërcënime me vdekje) që rrezikojnë karrierën e tij. Një talent që ka të ngjarë të digjet shpejt pas asaj që ndodhi.

Mosmiratimi i klubit dhe i shokëve të skuadrës (shumë nuk e ndjekin me ne rrjetet sociale) është vetëm një pjesë e vogël e botës që është shembur mbi të. Sponsori personal, Nike, kishte marrë pak kohë për të vlerësuar situatën, por tani ka vendosur ta shkarkojë atë përgjithmonë duke prishur kontratën me sportistin.

Një klauzolë i lejoi kompanisë amerikane të shkëputte në mënyrë të njëanshme marrëdhëniet me anësorin sulmues të Djajve të Kuq dhe kombëtares angleze: një kod që aktivizoi opsionin pa u detyruar të paguante asnjë dëmshpërblim për shkak të dëmtimit të reputacionit dhe humbjes së vlerës tregtare shkaktuar nga sjellja e tij. Por kjo nuk është e gjitha: gjigandi i veshjeve mund të kërkojë edhe kthimin e një pjese të fitimeve dhe shpërblimeve të paguara paraprakisht.

Një goditje e keqe për Greenwood, i cili për momentin ruan pagën nga klubi i cili – me kontratë – është ende i detyruar të paguajë pagën prej 75,000 paund në javë (rreth 90 mije euro) të Greenwood, pavarësisht se e ka pezulluar atë deri në marrëveshje të re.

Para se të marrë ndonjë vendim tjetër kundër tij, ai mund të presë vetëm evolucionin e hetimit policor, çdo lëvizje tjetër mund të rezultojë të jetë një bumerang ligjor për kompaninë Old Trafford.

Çfarë mund të ndodhë? Nëse United gjykon se nuk ka më hapësirë ​​për të rikompozuar marrëdhënien, zgjidhjen e propozuar të kontratës dhe pagimin e një lloj kompensimi është një opsion. Por gjithçka do të jetë më e qartë në javët në vijim kur të dihen më shumë detaje për këtë aferë.

Leave A Comment