• Home
  • Premier League
  • PREMIER | Conte kthehet 12 vite mbrapa, kjo statistikë duket totalisht e frikshme. Liverpool i falet Fabinho, Newcastle gjen shpëtim me Trippier

PREMIER | Conte kthehet 12 vite mbrapa, kjo statistikë duket totalisht e frikshme. Liverpool i falet Fabinho, Newcastle gjen shpëtim me Trippier

Hapet zyrtarisht kriza për Antonio Conte: Tottenham ngec në humbjen e tretë radhazi në Premier League dhe kalohet në renditje nga Wolverhampton, fitues 2-0 ndaj Spurs. Ne anen tjeter, Liverpool buzëqesh duke fituar minimalisht ndaj ekipit te fundit ne renditje.

Për Reds një sukses 1-0 në Burnley dhe lideri City mbetet nëntë pikë larg. Përfundon 1-0 mes Newcastle dhe Aston Villa. Vendos blerja e janarit, Trippier.

BURNLEY-LIVERPOOL 0-1
Goditja jashte fushe nga Liverpool. Reds-t përpiqen të qëndrojnë në vazhdën e liderit Manchester City, nëntë pikë larg por me një ndeshje më shumë. Ishte Fabinho në minutën e 40-të ai qe zhbllokoi një ndeshje të bllokuar deri atëherë, më pas në pjesën e dytë skuadra e Klopp (që gjeti treshen titullare Salah-Firmino-Manè pas një kohe të gjatë) arriti dhe mori rezultatin maksimal me minimumin e përpjekjes. Të mërkurën në fazën e 16-të te Champions, kundër Interit në San Siro.

TOTTENHAM-WOLVES 0-2

Është zyrtarisht një krizë për Tottenhamin e Antonio Conte-s, i cili pësoi humbjen e tretë radhazi në ligë (nuk i kishte ndodhur që nga Atalanta në Serie A, pra 12 vite me pare) dhe u tejkalua në renditje nga Wolverhampton.

Nisje shokuese për Spurs që shemben në shtëpi pas vetëm 18 minutash: fillimisht avantazhi i mysafirëve i Jimenez në 6′, më pas dyfishimi i Dendoncker që trondit Tottenham.

Conte aktivizon Kulusevskin në përleshje që në gjysmë ore të pjesës së parë, por muzika nuk ndryshon. Në pjesën e dytë, vendasit hidhen përpara, por në mënyrë konfuze prekin rrjetën por rrezikojnë edhe të pësojnë golin e tretë: një gabim i keq për trajnerin italian, i cili do të duhet të japë maksimumin në dy ndeshjet për të rikuperuar kundërshtarët.

NEWCASTLE-ASTON VILLA 1-0
Një fitore shpëtimi thelbësore për Newcastle, i cili mer suksesin e tretë radhazi dhe u largua nga zona e rënies. Skuadra e Howe mposhti lojtarët e Gerrard-it, sado të ekuilibruar në mesin e tabelës: ishte Trippier ai që e çau bllokimin në minutën e 35-të, aq sa për të fituar tre pikë të çmuara. Magpies falenderojnë edhe VAR, i cili në minutën e 61-të anuloi barazimin momental për mysafiret…

Leave A Comment