• Home
  • Premier League
  • Legjenda e Southampton dorëzohet: “Broja nuk i përket nivelit tonë, më vjen keq ta pranoj por e ardhmja…”

Legjenda e Southampton dorëzohet: “Broja nuk i përket nivelit tonë, më vjen keq ta pranoj por e ardhmja…”

Heroi i Southampton-it, Francis Benali, pranon se mund të jetë e vështirë për Shenjtorët të mbajnë Armando Broja përtej periudhës së huazimit me klubin.

Sulmuesi shqiptar 20-vjeçar ka impresionuar deri më tani këtë sezon si i huazuar te Southampton nga Chelsea, duke shënuar tetë gola për Saints, pasi u bashkua me një marrëveshje huazimi para startit te sezonit.

Southampton nuk e ka fshehur dëshirën për të provuar dhe mbajtur Brojën përtej përfundimit të marrëveshjes së tij aktuale të huazimit, me trajnerin e Saints, Ralph Hasenhuttl që pranon se bisedimet me Chelsean janë duke vazhduar për të ardhmen e tij.

Austriaku ka folur vazhdimisht se sa shumë po e shijon Brojen në bregdetin jugor dhe së fundmi ka thënë se familja e sulmuesit dëshiron që ai të qëndrojë në Southampton sezonin e ardhshëm…

Dhe Benali, si shumë ekspertë të tjerë, ka mbetur i impresionuar nga ajo që ka parë nga sulmuesi, me ish-mbrojtësin e Shenjtorëve që shpreson se ai do të qëndrojë në klub përtej marrëveshjes së tij aktuale të huazimit.

“Armando Broja, ai është vetëm 20 vjeç, ka qenë i bujshëm që kur hyri në ekip”, tha ai duke folur për BBC Radio 5 Live.

“Unë sinqerisht ndihem si një ish-mbrojtës, do të futesha ne siklet nese do ta kisha perballe. Kjo sepse ai është i fortë, i fuqishëm, është pozitiv, është një kërcënim në ajër dhe ai mjaft qartë mund të shënojë gola.

“Ai ka pasur disa raste kundër Tottenhamit dhe Man United. Mendoni, është vetëm 20 vjeç”.

Megjithatë, topi është në fushën e Chelsea-t kur bëhet fjalë për një vendim për të ardhmen e Brojës, me shqiptarin që provon veten në Premier League dhe ka tërhequr interes edhe nga vende të tjera, pasi ka nënshkruar një marrëveshje të re afatgjatë me blutë përpara se të dilte në huazim te Southampton.

Tani është raportuar nga football.london se Arsenali po monitoron situatën e Brojës, me Topçinjtë në kërkim të një sulmuesi këtë verë!

Dhe Benali pranon se forma e Brojës për Southampton mund të jetë një pengesë për shanset e tyre për ta nënshkruar atë përgjithmonë, ose për një sezon tjetër në huazim.

“Ai ka një uri dhe dëshirë të vërtetë për t’u vendosur si një futbollist i Premier dhe e urrej ta them nga perspektiva e Southampton-it, por sfida dhe problemi i madh për Southampton-in do të jetë nëse Chelsea dëshiron ta marrë atë përsëri…

“Dhe nëse forma e tij vazhdon të rritet siç është me mënyrën se si ai po ecën për momentin, ai potencialisht mund të zhvlerësohet në një klub si Southampton…”

Leave A Comment