• Home
  • Tenis
  • “Federer mbreti i tenisit, pa atë nuk do të ekzistonin Nadal e Djokovic”

“Federer mbreti i tenisit, pa atë nuk do të ekzistonin Nadal e Djokovic”

Tenisti australian Nick Kyrgios, i njohur ndryshe edhe si “rebeli i tenisit”, nuk ka dyshime në lidhje me faktin se cili është tenisti më i mirë i të gjitha kohërave. Ai ka vendosur në krye të listës zviceranin Roger Federer, që e konsideron “mbret”.

Roger Federer është Michael Jordan i tenisit. Është personi që ka bërë më shumë se cilido tjetër për sportin tonë, jo vetëm për atë që ka ofruar në fushë si një kampion por edhe në lidhje me tifozët e fëmijët”, tha Kyrgios.

Mes tri kandidatëve që janë sot, Federer, Nadal e Djokovic, për mua Roger është ai që njerëzit admirojnë më shumë. Është lojtari me më shumë influencë dhe loja e tij është kopjuar nga të tjerët. Ka lojtarë sot, si Dimitrov, që kanë kopjuar tërësisht mënyrën e tij të lojës”, tha Kyrgios.

Në tërësi, Roger Federer është tenisti që ka bërë të mundur më shumë se kushdo rritjen e sportit tonë. Tërheqja e tij do të krijojë pasoja te sponsorët që na mbështesin. Pa Federer nuk do të ekzistonin as Nadal e as Djokovic”, tha australiani.

Leave A Comment