• Home
  • Moto GP
  • Ducati dominon në pistën e Le Mansh, suksesi i dytë radhazi për Jack Miller

Ducati dominon në pistën e Le Mansh, suksesi i dytë radhazi për Jack Miller

Piloti astralian Jack Miller me Ducati fitoi sot garën e Çmimit të Madh të Francës në MotoGP të zhvilluar në pistën e Le Mansh. Ai e nisi garën nga vendi i tretë, por arriti të rikuperojë dhe triumfojë, duke korrur suksesin e dytë sezonal. Kjo është gara e dytë radhazi që Miller triumfon.

Në vendin e dytë u rendit francezi Johann Zarco me Ducatin tjetër, ndërsa i treti u klasifikua francezi tjetër Fabio Quartararo me Yamaha. Pra, dy pilotë francezë ngjiten në podium në garën e shtëpisë. Një garë që nisi në pistë të lagur dhe me shi, por që u mbyll në pistë të thatë, duke bërë që pilotët të ndërrojnë motorët gjatë garës.

Falë vendit të tretë sot në pistën e Le Mansh, Quartararo ngjitet në krye të renditjes provizore të MotoGP me 80 pikë, një më shumë se italiani Francesco Bagnaia. Një tjetër garë zhgënjyese e Valentino Rossi, që me Yamaha Petronas u rendit i 11-ti, ndërsa Marc Marquez u rrëzua dhe tërhoq.

Leave A Comment