• Home
  • Tenis
  • Australian Open/ Rafael Nadal siguron çerekfinalet, eliminohet Zverev

Australian Open/ Rafael Nadal siguron çerekfinalet, eliminohet Zverev

Tenisti spanjoll Rafael Nadal ka siguruar një biletë për në çerekfinalet e grand slam të Australian Open, pas fitores 3-0 (7-6, 6-2, 6-2) ndaj francezin Adrian Mannarino. Fitore e merituar e ish-numrit 1 në botë, që vuajti disi vetëm në setin e parë, ndërsa në dy setet e tjera e kishte lojën nën kontroll dhe e meritoi fitoren.

Në gjysmëfinale shkon edhe kanadezi Denis Shapovalov, që eliminoi numrin 3 në botë, tenistin gjerman Alexander Zverev. Kanadezi fitoi 3-0 (6-3, 7-6, 6-3), duke patur epërsi në fushë gjatë gjithë kohës. Zverev rivalizoi vetëm në setin e dytë, por ishte shumë larg asaj që pritej, duke humbur një shans të mirë për t’u bërë numri 1 në botë.

Leave A Comment