• Home
  • Champions League
  • 4217 ditë më vonë në “Bernabeu”; Interi kthehet në shtëpinë e “tripletës” historike

4217 ditë më vonë në “Bernabeu”; Interi kthehet në shtëpinë e “tripletës” historike

4217 ditë pas 22 majit 2010, Interi kthehet në stadiumin ku Diego Milito mposhti Bayern Munich, duke i siguruar klubit zikaltër Champions-in. Kjo ndodhte 45 vite pas herës së fundit. Trajner ishte Jose Mourinho. Interi e bën këtë me 1/8 finale tashmë në xhep, objektiv i arritur një ndeshje nga fundi i fazës në grupe. Në sezonin e tripletës, kualifikimi arriti me “fotofinish”, falë fitores në shtëpi ndaj Rubin Kazanit, në ndeshjen e fundit të grupit. Samuel Eto’o dhe Mario Balotelli shënuan asokohe.

BALOTELLI DHE MOU – Sa kohë ka kaluar. Në top-listat muzikore dominuan “Hey, soul sister”, “A blow to the soul” nga Luciano Ligabue dhe “Alors on danse” nga Stromae. “Waka Waka” kishte nisur të hapte rrugën e saj, përpara se popullohej me Kupën e Botës në Afrikën e Jugut. Ishte viti i çmimeve “Oscar” me “Avatar” dhe “Inglourious Basterds”.

Balotelli ishte i riu i mallkuar, i cili shpërtheu me Roberto Mancinin, por asnjëherë me José Mourinhon. Historia e “Special One” është e famshme: “Ne po luanim në Kazan, në Champions League. Nuk kisha sulmues të tjerë; as Eto’o, as Milito, vetëm Marion. Në fund të pjesës së parë ai merr një karton të verdhë.

Në dhomat e zhveshjes, në pushimin mes dy pjesëve të lojës, 14 nga 15 minutat e mundshme i kalova duke folur vetëm me të. I thashë: Mario, nuk kam sulmues të tjerë me të cilët të zëvendësoj, nuk kam alternativa. Luaj vetëm me topin. Nëse kundërshtarët të provokon, mos reago, nëse gjyqtari gabon, mos reago. Mario, të lutem. Minuta e 46-të e ndeshjes dhe… karton i kuq”.

PANDEV DHE TË TJERËT – Goran Pandev ishte njeriu i pikës së kthesës. Ai mbërriti si transferim i lirë nga Lazio në janar. Maqedonasi ishte lojtari kyç në 4-2-3-1 e Mourinhos. Hera e parë në “Stamford Bridge”, me Interin që u thirr për të mbrojtur ndeshjen e parë 2-1. Zikaltrit u shfaqën me tre sulmues, plus Sneijder. Rezultati? fitore 1-0 dhe ndërgjegjësim në qiell.

Pandev është ende në Serie A, te Genoa në vështirësi. Ndër personazhet mbështetëse të atij Interi ishin Arnautovic dhe Santon. I pari gjeti dimensionin e tij te Bologna, i dyti nuk konsiderohet nga Mourinho në Romë. Te zikaltrit është ende Christian Chivu, në rolin e trajnerit të të rinjve. Për të gjithë heronjtë e tjerë të tripletës, futbolli i luajtur është vetëm një kujtim. E kuptueshme, 4217 ditë më vonë.

Leave A Comment